Jesteś tutaj: HomeSŁOWNIK

Ja Adam, Kain, Judasz i Piotr

The Denial of Saint Peter Caravaggio 1610...budzę się rano...
mówię...

jak celnik Zacheusz będę rozdawać,
jak Szymon będę nosić krzyże innych,

Czytaj więcej...

,,…oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci”

czyli słów kilka o przysiędze małżeńskiej.

Dzisiaj szczególnie zapraszam do „Słownika”. W tym katalogu pojawiają się ważne słowa. Chodzi o to, że tak, jak może być popyt na jakieś dobro (usługi, produkty), tak może być – i na pewno jest – zapotrzebowanie na prawidłowo zdefiniowane pojęcia. Takie, którymi posługujemy się na co dzień.

Czytaj więcej...

Teoria gender i jej konsekwencje społeczne

genderŻeby zrozumieć, o co chodzi w teorii gender, najpierw trzeba przypomnieć pewne pojęcia z biologii. Pierwsza sprawa to różnica między płcią biologiczną a płcią psychologiczną. Płeć biologiczna (ang. sex) to funkcje rozrod­cze, budowa ciała (anatomia) i gospodarka hormonalna. Są one uwarunkowane genetycznie i niezależne od czynników społecznych.

Czytaj więcej...

LIST PASTERSKI ARCYBISKUPA MARKA JĘDRASZEWSKIEGO NA WIELKI POST 2017 ROKU

bp jedraszewskiUkochani Archidiecezjanie!
Wsłuchując się w czytany w dzisiejszej Liturgii słowa fragment Księgi Rodzaju, odkrywamy przerażający cynizm, z jakim zły duch zwrócił się do pierwszych rodziców.

Czytaj więcej...

Bon wychowawczy w Nysie TYLKO dla małżeństw. Czy to dyskryminujące?

top1Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar zarzucił władzom Nysy, że przyznając bon wychowawczy tylko małzeństwom gwałcą prawo. Czy to możliwe? Odpowiedź przygotowała Fundacja Ordo Iuris. W dobie częstego podważania wartości małżeństwa, zawarte w piśmie argumenty przypominają o najważniejszych prawach i obowiązkach związanych z tą instytucją.

Czytaj więcej...

Po rozwodzie - heroiczna wierność

vergebung_2Ważnie przed Bogiem zawartego małżeństwa nie można rozwiązać, ponieważ co Bóg złączył, człowiek nie może rozdzielać (Mt 19,6)

Czytaj więcej...

Narzeczeństwo

Za nim powiesz Narzeczeństwo, najprościej ujmując, jest to okres od momentu zaręczyn do ślubu. Mówi się, że jakie narzeczeństwo, takie małżeństwo. Okres przygotowywania się do tego sakramentu jest coraz częściej spłycany tylko i wyłącznie do ustalenia daty, wynajęcia Sali, zespołu muzycznego i innych przygotowań związanych z ceremonią zaślubin. A przecież złożenie przysięgi to początek wspólnej drogi, jaką jest małżeństwo. Początek realizacji najważniejszego w życiu powołania.

Czytaj więcej...

Strona 1 z 3

Go to top