Jesteś tutaj: HomeWYDARZENIAPrymas Polski abp Wojciech Polak zaprasza na uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski

Prymas Polski abp Wojciech Polak zaprasza na uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski

Prymas Polski abp Wojciech PolakPrymas Polski abp Wojciech Polak zaprasza na uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski do Gniezna, a tych, którzy nie będą mogli przybyć zachęca, by 14 kwietnia, w dniu uznanym za datę chrztu Mieszka, spotkali się wraz z kapłanami na modlitwie w swoich kościołach parafialnych.

Treść komunikatu Prymasa Polski, który czytany był w niedzielę 3 kwietnia w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej:

Przez ostatnich dziewięć miesięcy przygotowywaliśmy się duchowo do przeżycia 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wiemy, że wydarzenie to dało początek obecności Kościoła na naszych ziemiach, a dla naszej Ojczyny miało wymiar państwowotwórczy.

Podczas Wigilii Paschalnej sprawowanej w naszych parafiach odnowiliśmy już przyrzeczenia chrzcielne. Świadomi odpowiedzialności nie tylko za nasze życie wiary, ale także za Kościół w Polsce i za naszą Ojczyznę, chcemy godnie przeżyć i upamiętnić ten szczególny jubileusz w wymiarze wspólnotowym.

Zapraszam zatem bardzo serdecznie na uroczystości rocznicowe, 14 kwietnia br., które będą miały miejsce na Ostrowie Lednickim i w Gnieźnie. Rozpoczną się one już dzień wcześniej, tj. w środę 13 kwietnia, od powitania kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która peregrynuje po Polsce, a na 1050. rocznicę Chrztu Polski przybędzie do Gniezna. Cudowny obraz powitamy o godzinie 19.00 w centrum miasta, przy pomniku św. Wojciecha, i procesyjnie przeniesiemy do kościoła farnego, w którym, po uroczystej Mszy św., nieprzerwanie będzie trwało czuwanie aż do godziny 12.00 dnia następnego. W samo południe 14 kwietnia Ikona Jasnogórska zostanie przeniesiona do katedry. Dla wiernych i gości, wejście do bazyliki prymasowskiej zostanie otwarte o godzinie 15.00.

W rocznicę chrztu tj. w czwartek 14 kwietnia, od godziny 12.00 będzie można wejść mostem pontonowym na Ostrów Lednicki i zwiedzić pozostałości mieszkowego pałacu i baptysterium. O godzinie 14.45 rozpocznie się tam nabożeństwo dziękczynne za dar Chrztu Polski, mające wymiar ekumeniczny. Poświęcony zostanie także dzwon Mieszko i Dobrawa, którego głos odtąd będzie towarzyszyć obchodom ważnych rocznic związanych z naszą historią.

Po południu o godzinie 17.00 rozpocznie się w katedrze uroczysta Msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, w której uczestniczyć będzie polski episkopat, zaproszeni goście, a wśród nich Prezydent RP i premier rządu oraz wierni. Podczas tej Mszy św. uroczyście odnowimy przyrzeczenia chrzcielne, a przed jej zakończeniem zostaną wręczone krzyże misyjne misjonarzom udającym się w tym roku na misje.

Zapraszam serdecznie do udziału w tych uroczystościach. Tych, którzy nie będą mogli przybyć zachęcam, aby wraz z kapłanami zgromadzili się w świątyniach parafialnych na dziękczynnej modlitwie. Niech tego dnia, który historycznie jest wskazany jako dzień chrztu Mieszka I i początek chrystianizacji w Polsce, popłynie przed tron Boży, za wstawiennictwem Maryi, Królowej Polski, nasza modlitwa uwielbienia i dziękczynna.

 

Go to top