rozwod-2Co czytasz? Jeśli twoja odpowiedź będzie zawierać takie tytuły jak: „Fakt”, „Super Express”, „Gazeta Wyborcza” czy „Twoje Imperium” musisz mieć świadomość, że sięgasz po pisma, w których najwięcej pisze się o rozwodach.

Z raportu opublikowanego przez Fundację Mamy i Taty w grudniu ubiegłego roku wynika, że to właśnie na łamach tych gazet i magazynów jest najwięcej artykułów na temat rozwodów. Powiedz mi co czytasz, a powiem Ci kim jesteś… Rosnąca tolerancja dla konkubinatów, tzw. wolnych związków, rozwodów nie bierze się znikąd. Jest efektem zmian kulturowych, które zachodzą w Polsce. Na nasze  postawy niebagatelny wpływ mają media, a dokładnie to, o czym się w nich pisze. A o czym my Polacy najchętniej czytamy?
„Biorąc pod uwagę iloczyn liczby artykułów poruszających tematykę rozwodu i średniej liczby sprzedanych egzemplarzy, największy wpływ na popularyzację zjawiska rozwodów mają w kolejności następujące media:
Gazeta Wyborcza (minimum 25 mln odbiorców /3 miesiące), Fakt (minimum 18,6 mln odbiorców), Super Express (7,7 mln), Życie na Gorąco (6,3 mln), Twoje Imperium (5,7 mln) i Tina (minimum 4,5 mln odbiorców
/3 miesiące).
Z ogólnej liczby 245 artykułów odnoszących się do tematyki rozwodów, największa część (57) poświęcona jest życiu gwiazd zagranicznych i stanowi 23% ogółu (w badanym okresie najczęściej opisywane postacie to amerykańscy aktorzy: Eva Longoria i Tom Cruise oraz włoski polityk Silvio Berlusconi – po 6 artykułów).
Drugim najpopularniejszym tematem było to życie gwiazd krajowych, którym prasa poświęciła 16% artykułów, ze szczególnym uwzględnieniem piosenkarza Michała Wiśniewskiego, sportowca Roberta Korzeniowskiego (po 6 artykułów), Marty Kaczyńskiej (4 artykuły) i piosenkarki Edyty Górniak (3 artykuły).
36 artykułów (15%) zostało opublikowanych w związku ze sprawami karnymi i karno-skarbowymi w trakcie procesów rozwodowych (najczęstszym tematem były zabójstwa na tle rozwodu i niepłacenie
alimentów przyznanych samotnym matkom). Dużą uwagę poświęcono również sytuacji samotnych matek (28 artykułów), w przeciwieństwie do sytuacji samotnych ojców (1 artykuł). Rozwód jest także częstym tematem w kulturze. W badanym okresie temat ten pojawił się w 22 artykułach,
w tym w 14 filmach, 5 serialach i 3 książkach. W prasie pojawia się również coraz więcej artykułów o tematyce związanej z promocją związków partnerskich. W ciągu badanych 3 miesięcy na ten temat zostało opublikowanych 20 artykułów prasowych.”*

Jeśli nie włączamy „moralnego filtra” i do naszych domów przynosimy prasę reklamującą rozwody, to właściwie nie powinniśmy się specjalnie dziwić, jeśli któryś z członków rodziny zechce naśladować  rozchodzących się celebrytów. Czytając o nowych zwyczajach, z czasem możemy je przecież przenieść na własne podwórko.
Rozwody nam powszednieją. Bo jeśli gwiazdy, politycy, jacyś „oni” mogą… Jeśli rozwód to takie powszechne zjawisko, to z pewnością jest ono normalne.
Zastanówmy się więc po jaki tytuł w tym roku będziemy chodzić do kiosku, jaką prenumeratę wybierzemy.
To, co oglądamy i czytamy jest ważne dla naszej duchowości. Tak po prostu jest…

•    Źródło Raport Fundacji Mamy i Taty, „Rozwód Przemyśl to”.