W niedzielę data2012

w Poznaniu odbędzie się Marsz dla Życia

KOCHAJMY DZIECI - BROŃMY ŻYCIA!

Rozpoczęcie marszu

Godz. 9.30Msza Św. w kościele św. Marcina
homilię wygłosi ks. dr Paweł Pacholak
duszpasterz rodzin Archidiecezji Poznańskiej

po Eucharystii ok. godz. 10.30 sformowanie głównego marszu
i przejście trasą: Alejami Marcinkowskiego, ul. 27 Grudnia, ul. Fredry,
Aleją Niepodległości na plac Mickiewicza.

równolegle

Godz. 10.00 – Msza Święta u OO. Dominikanów (tzw. rodzinna
„dziesiątka”), po niej przejście Aleją Niepodległości
na Plac Mickiewicza – na trasie połączenie
z głównym marszem

Godz. 11.30 – Spotkanie na placu Mickiewicza
wystąpienia, program artystyczny, festyn

Gośćmi specjalnymi Marszu będzie grupa młodzieży ze Szczecina, gdzie od
lat organizowane są marsze dla życia. Ich obecność będzie związana
z happeningiem, który będzie atrakcją i niespodzianką marszu.

Dziesięć powodów, by maszerować

Maszerujemy, by dać radosne świadectwo afirmacji i szacunku dla Życia, rodzicielstwa, umiłowania dzieci. To nasze świętowanie i dziękczynienie Bogu za dar Życia i rodziny, która założona przez żonę i męża jest najlepszym miejscem do rodzenia potomstwa, wzrastania i uświęcania jej członków.

Maszerujemy, by podkreślić, że Życie jest fundamentem cywilizacji - jeśli nie jest ono chronione w przypadku każdego niewinnego ludzkiego istnienia, nie mają szansy urzeczywistnić się pozostałe prawa naturalne człowieka - prawo do wolności czy własności. Dlaczego? Bo nie istnieje ten, kto miał żyć i przyczynić się do ulepszenia świata: wynaleźć lekarstwo na nieuleczalną chorobę, skomponować wspaniałą symfonię czy stworzyć unikalny biznes.

Maszerujemy, by wskazać, że Życie to wartość, na której chcemy budować przyszłość rodzin, Polski i świata. Gdzie nie ma Życia jest zastój, nie ma energii ani twórczości, nie ma przyszłości, cywilizacja się kończy.

Maszerujemy, by zapewnić o niezmiennej Ewangelii Miłości: każde dziecko, choćby go rodzice - z jakiegokolwiek powodu - nie chcieli, jest chciane i od wieków zaplanowane przez Opatrzność. Ma swoją unikalną misję do zrealizowania na ziemi i talenty do pomnożenia w służbie innym.

Maszerujemy, by nie zapomnieć o naruszeniu prawa do życia i cierpieniu dzieci w Polsce i na świecie. Nie chcemy zamykać oczu na barbaryzację cywilizacji, która się dokonuje. Proponuje się nam już nie tylko zabijanie dzieci przed urodzeniem ale także tzw. aborcję po urodzeniu – zabijanie noworodków. Nie możemy być na to obojętni. Dziecko przed narodzeniem czy już po urodzeniu nie jest rzeczą! Dziecko nie jest produktem! Jak każdy z nas jest ludzką istotą godną szacunku.

Maszerujemy, by wzmocnić ducha obrońców życia, zmobilizować zniechęconych, obudzić wrażliwość obojętnych. Podejmując wyzwania, zmieniamy rzeczywistość – bronimy najsłabszych, którzy bronić się sami nie mogą.

Maszerujemy, by zachęcić tych, którzy nie podzielają naszego spojrzenia na wartość życia i rodziny, do refleksji. Ufamy, że przemyślą swoje stanowisko. Nie idziemy przeciwko nim. Oni, tak samo jak my, są szczęściarzami – pozwolono im przyjść na świat. Ich ludzka historia zaczęła się od poczęcia. Tak samo jak my zmagają się z trudnościami, wątpią, szukają odpowiedzi na dręczące ich pytania, nawracają się. Są kochani przez Boga.

Maszerujemy, by zgodnie z wolą bł. Jana Pawła II uczcić Dzień Świętości Życia, obchodzony w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Papież Polak napisał, że podstawowym celem świętowania tego dnia jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie jego trwania i w każdej kondycji”.

Maszerujemy, by celebrować Narodowy Dzień Życia, który przypada 24 marca. Zgodnie z uchwałą polskiego Sejmu jest to okazja „do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Dzień ten jest „zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”.

Maszerujemy, bo wierzymy, że szacunek dla życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci stanie się pewnego dnia wyznacznikiem systemów prawnych na całym świecie, a każde dziecko znajdzie to, na co zasługuje – troskliwą opiekę. Wierzymy, że Życie i Miłość ostatecznie zwyciążą!

Bądź z nami!

Zapraszają:

Fundacja „Głos dla Życia”, Duszpasterstwo Rodzin OO Dominikanów, Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Poznańskiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Katolickie Stowarzyszenie w Służbie Nowej Ewangelizacji „Wspólnota Św. Barnaby”, Klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, Duszpasterstwa Akademickie, Akcja Katolicka, Ruch Światło Życie, Klub Inteligencji Katolickiej oraz Związek Harcerstawa Rzeczypospolitej