gin_zmniejszacz-pl_759462Ponad 700 pozwów przeciwko firmie Merck Pharmaceuticals złożono w amerykańskich sądach. Kontrowersyjny, nawet z przyczyn medycznych, produkt nadal polecany jest przez wielu polskich ginekologów.

Pozwana firma farmaceutyczna jest producentem NuvaRing, wkładki antykoncepcyjnej, której stosowanie doprowadziło do licznych tragedii. Na polskich forach internetowych jej użytkowniczki nadal wymieniają się opiniami na temat szkodliwych skutków jej stosowania. Jest jednak nadal dostępna w aptekach.

Poszkodowani oskarżają Merck o spowodowanie poważnego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Zarzuty są podobne: w wyniku stosowania NuvaRing dochodzi do powstawania zakrzepów krwi, co prowadzi do wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu, zawału serca, zatorowości płucnej. Pomimo ewidentnych skutków ubocznych zagrażających zdrowiu i życiu kobiet, producent w dalszym ciągu sprzedaje wkładkę NuvaRing. A zwolennicy antykoncepcji nadal ją promują jako "bezpieczną, skuteczną i wygodną" formę kontroli urodzeń. [za LifeSiteNews – 26.04.2011 r. i HLI-Newletter, inf.własna]