MB z LeśniowaKult Matki Bożej Leśniowskiej związany jest, według najstarszych przekazów, z kultem Matki Bożej Jasnogórskiej.

W 1382 r. śląski książę Władysław Opolczyk powracał z Rusi. Lato wtedy było tak upalne, że wszystkie okoliczne źródła wyschły. Książę i jego oddział tak byli spragnieni i wyczerpani poszukiwaniami, że ostatnią dla nich nadzieją stała się modlitwa. Poprosił Książę Matkę Bożą o pomoc. Żarliwa i szczera musiała być ta modlitwa, bo z ziemi wytrysnęło źródło. Z niego to powstał potok zwany dziś, Leśniówką. Drewnianą figurkę Matki Bożej, którą wiózł Książę wraz z Cudownym Obrazem „Czarnej Madonny”, pozostawił w kaplicy przy źródle, jako dowód wdzięczności. Dziś znajduje się ona w głównym ołtarzu Sanktuarium i czczona jest nie tylko przez okolicznych mieszkańców. Siedemdziesięciocentymetrowa, gotycka Matka Boża z Leśniowa, z racji na swą pogodną twarz, zwana jest również Uśmiechniętą Matką Bożą.    

Koronacja

Od pierwszych chwil obecności figury w Leśniowie rozwija się kult Matki Bożej. Szczególnie czczona jest, jako Patronka Rodzin. Wiele kobiet wymodliło tu swoje macierzyństwo, wielu mężczyzn za wstawiennictwem Matki Bożej z Leśniowa dostąpiło łaski bycia ojcem.  Ojcowie Paulini w prowadzonym od 1706 r. Katalogu Łask wymieniają kilkaset uzdrowień fizycznych, jak również duchowych. W szybkim czasie Sanktuarium stało się ośrodkiem pielgrzymkowym, oraz odwiedzanym przez pielgrzymki zmierzające na Jasną Górę.

13 sierpnia 1967 r. prymas Polski, sługa Boży kard. Stefan Wyszyński dokonał uroczystej koronacji figury Matki Bożej z Leśniowa. Asystowali Prymasowi bł. Jan Paweł II – wtedy kard. Wojtyła, częstochowski biskup Stefan Bareła oraz Generał Zakonu Paulinów – o. Jerzy Tomziński.

Oratorium Leśniowskie

To była głośna sprawa. Znany tekściarz, współautor – obok Piotra Rubika - znanych oratoriów, nagle firmuje swoim nazwiskiem opowieści o cudzie. Człowiek show-biznezu niemal z dnia na dzień zmienia się w mohera. Czy to możliwe? Świadectwo Zbigniewa Książka jest porażające. U szczytu sławy, z całym workiem propozycji na lat kilka, zostaje poproszony przez przeora leśniowskiego klasztoru o. Zbigniewa Ptaka o napisanie – bez wynagrodzenia - oratorium maryjnego dla Leśniowskiej Matki Bożej. Odmawia. Mija miesiąc. Kończy się rok, wszyscy szykują się do sylwestra. Książek dzwoni z życzeniami do przyjaciela. Dowiaduje się, że właśnie umiera jego syn. Sepsa, lekarze nie dają szans na przeżycie. Chłopiec ma 18 lat. W zeszłym roku stracił matkę. Dobrze, że zanotował telefon Ojca Przeora. Przedstawia sprawę, prosi o modlitwę. Sam „umawia się” z Panem Bogiem. O północy w Leśniowie rozpoczynają się modlitwy. Kilka minut później organizm chłopca zaczyna reagować na terapię.  Wojtek zadzwonił do mnie z radosną nowiną nad ranem. Z Mateuszem było lepiej, ale za wcześnie, by mówić, że wyzdrowieje. Na wszelki wypadek, co kilka godzin dzwoniłem do przeora i upewniałem się, czy bracia trwają w modlitwie. Kiedy Mateuszowi znów się pogorszyło, nie zapomnę, jak przeor spokojnym głosem powiedział: "Dobra, do grupy zakonników modlących się o jego zdrowie dodaję trzech głodujących...”.Daleki jestem od dewocji, ale niekiedy wydawało mi się, że ten niezwykłej wiary człowiek dowodzi jakimiś niebieskimi zastępami -opowiada Książek... [za: Grzegorz Cius, Dziennik Zachodni, 21-12-2007 w: www.leśniow.pl]

Artysta dopełnia „umowy”- powstaje Oratorium Leśniowskie „Siedem Pieśni Marii”.

Profanacja

Trzy lata po uroczystościach jubileuszowych w Leśniowie, kiedy to świętowano (m.in. wspomnianym Oratorium) : 625 rocz. przybycia do Leśniowa Matki Bożej, 300 rocz. Posługi w Leśniowie Paulinów, 70 rocz. Powrotu Paulinów po kasacie, 70 rocz. Powstania nowicjatu i 40 rocz. Koronacji Cudownej Figury, obiegła Polskę wiadomość, w którą trudno było uwierzyć:

„Skradziono dwie korony, ozdabiające XIV-wieczną figurę Matki Bożej Leśniowskiej i Dzieciątka Jezus. (Piątek, 3 grudnia 2010 (07:47)

Jak twarde serce muszą mieć ludzie, którzy nie wahają się dla złudnych zysków (chyba), popełnić czynu świętokradczego? Jak bardzo ubogi emocjonalnie musi być taki człowiek, że decyduje się na czyn, którym rani tak wiele serc, samemu narażając się na potępienie?

Cudowna figura Matki Bożej Leśniowskiej - Patronki Rodzin - zostanie 2 lipca ponownie koronowana. Nowe korony zostały wykonane z darów, jakie ludzie złożyli Maryi w ofierze (wśród nich znalazły się obrączki, kolczyki, złote pamiątki) oraz z darów, jakie na Jasnej Górze pozostawił, bł. Jan Paweł II. Nowe korony poświęcił papież Benedykt XVI.

Warto swe wakacyjne szlaki zaplanować tak, aby znaleźć się w Leśniowskim Sanktuarium. Szczera modlitwa przed figurą Matki Bożej Leśniowskiej to najlepsza gwarancja rodzinnego szczęścia, co potwierdza wydana drukiem przez ks. Kazimierza Grabowskięgo w 1908 r. książeczka „Cuda i łaski Najśw. Marji Panny Leśniowskiej".