usgTrudno dotrzeć do pomysłodawcy Centrum Naprotechnologii w Licheniu, Piotr Kucal – administrator ośrodka odpowiada, ze inicjatorami byli to oczywiście księża Marianie. Zainteresowanie naprotechnologią rośnie. NaProTechnology jest metodą, która w sposób nieinwazyjny, godny i etyczny pozwala parom małżeńskim na poczęcie dziecka.

Przed ponad trzydziestoma laty prof. Thomas Hilgers opracował schemat diagnostyki i leczenia schorzeń, które mogą uniemożliwiać zapłodnienie. Hilgers to praktykujący lekarz chirurg, członek Towarzystwa Chirurgów Reprodukcyjnych, mieszkający i pracujący na co dzień w Omaha w USA. Założył on Instytut Pawła VI, w którym leczone są osoby pragnące w naturalny sposób począć dziecko.Jest wiele czynników, które zaburzają naturalny cykl płodności, dlatego tak ważna jest długoterminowa obserwacja. Powstaje konieczność monitorowania tzw. Zdrowia prokreacyjnego i ginekologicznego. Założyciele zakładają, że metodę Hilgersa uda się rozpropagować i dzięki temu pomóc setkom par.
W październiku 2009 grupa dziewięciu Polaków odbyła  szkolenie   w Instytucie Pawła VI w Omaha w Stanach Zjednoczonych.  Ks. Kieniewicz – kustosz Sanktuarium w Licheniu powiedział, że dla par uważanych za bezpłodne naprotechnologia wydaje się być ofertą najciekawszą, najbardziej spójną i jest przykładem dobrej medycyny i ginekologii, najlepszej z możliwych”
Na konferencji prasowej dr Jacek Czerniak - który będzie wspierał zespół doradców od strony medycznej, model Creightona opiera się ścisłej i permanentnej obserwacji cykli kobiety, dokładnemu odnotowywaniu wszelkich zmian i analizie wyników przez specjalistę. Dzięki temu można dobrać indywidualne metody leczenia dla pacjentki, np. zastosować terapię hormonalną.
Poradnia Naprotechnologii została otwarta w Licheniu 2 grudnia  i mieści się w budynku Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Jak podaje Piotr Kucel wszystkie zainteresowane małżeństwa mogą zgłaszać się do poradni dzwoniąc pod numer telefonu + 48 63 270 81 32. Co czwartek organizowane są bezpłatne spotkania informacyjne z trenerami, na których wyjaśnia się założenia programu. Najbliższe odbędzie się po przerwie świątecznej 13 stycznia 2011r. (rn)