Duchowość klasztorówNie tylko największe agencje marketingowe uczestniczą w międzynarodowych zjazdach i szkoleniach na temat komunikacji społecznej. W Krakowie odbyła się niezwykle ciekawa konferencja, o której warto wspomnieć - "Duchowość klasztorów polskich: przekaz i komunikacja".

Jak to się dzieje, że są kościoły, do których wierni jadą nawet kilkadziesiąt kilometrów, by uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii? Czy stoi za tym tzw. lepszy "serwis duchowy"? Dlaczego, nawet w Polsce, są światynie, które pustoszeją? Jaka jest rola parafialnych liderów, jak ich rozpoznać i z nimi współpracować? Czy parafialnymi liderami powinni być przede wszystkim duchowni? Przecież za parafię odpowiedzialni są nie tylko proboszczowie, ale i wszyscy wierni.

Statystyka pokazuje, że często w zlaicyzowanych społeczeństwach Zachodu w pielgrzymkach parafialnych uczestniczy 10 proc. mieszkańców parafii, a w katolickiej Polsce 1 proc. W czasie konferencji szeroko omawiano kwestie duchowe i organizacyjne oraz różne formy duszpasterstwa.Wiele sprawdzonych patentów da się zaadaptować nawet w nieduzych parafiach.

Bogdan JańskiPrelegenci zwracali też uwagę na fakt, że chociaż od dzialalności Sługi Bożego Bogdana Jańskiego minęło juz ponad 100 lat, to wiele jego pomysłów ewangelizacyjnych jest aktualnych równiez dzisiaj i warto do nich sięgać. Z pewnością można zaliczyć Bogdana Jańskiego, używając języka współczesnych marketerów, do jednego z najlepszych PR-owców działających na rzecz Kościoła w XiX wieku.

Swoimi przemyśleniami wymieniali sie nie tylko księża Zmartwychwstańcy m.in. z Węgier, Austrii, USA i Polski. Obecne były: siostry albertynki, niepokalanki, nazaretanki, urszulanki i zmartwychwstanki. Udział wzięli również przyjaciele, znajomi, parafianie, studenci UPJPII.

Wykłady wygłosili m.in.: ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak z UPJPII w Krakowie (" Duchowość ludzi świeckich według założycieli zmartwychwstańców"); mgr Kata Magony-Biro z Pazmany Peter Catholic University w Budapeszcie, ks. prof. dr Paul Sims CR z Concordia University w Chicago, ks. prof. dr James M. Donohue CR z Mount St. Mary’s University w Emmitsburgu i wielu innych.

 Organizatorami lutowej konferencji byl Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie i Polska Prowincja Zmartwychwstańców, która swiętuje 175. rocznicę smierci Sługi Bożego Bogdana Jańskiego. Patronatu medilanego udzielił Tygodnik Katolicki Niedziela, Radio Plus i portal franciszkanska3.pl.