bp jedraszewskiArcybiskup Marek Jędraszewski zastąpi kardynała Stanisława Dziwisza w Archidiecezji Krakowskiej. Kardynał Stanisław Dziwisz przechodzi na emeryturę.

"Wolę Ojca Świętego przyjąłem w duchu posłuszeństwa, a zarazem z ogromną wdzięczności, zdając sobie sprawę z tego, co Kraków znaczył i znaczy w dziejach Kościoła katolickiego w Polsce i w dziejach całej naszej Ojczyzny, jak bliki był sercu św. Jana Pawła II Wielkiego" - napisał w komunikacie abp. Jędraszewski.

Przez ostatnie cztery lata był arcybiskupem łódzkim, wszesniej pełnił posługę w Poznaniu, gdzie był szczególnie lubiany przez studentów. Był prefektem seminarium duchownego, redaktorem naczelnym „Przewodnika Katolickiego”, a od 1997 r. decyzją Ojca Świętego Jana Pawła II, biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Jest zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.  Nowy metropolita krakowski ma 67 lat.

Wielu katolików ma nadzieje, że teraz głos arcybiskupa Jędraszewskiego będzie bardziej słyszalny w Kościele. Nie boi się trudnych i kontrowersyjnych tematów. Marsze zwolenników aborcji nazwał „manifestacjami śmierci”. Z mądrością tłumaczy skomplikowany język teologii zwykłym ludziom.