Pomnik Jezusa Króla21 listopada w obecności tysięcy pielgrzymów  poświęcono pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jak podała KAI biskup Stefan Regmunt powiedział: „Pomnik ma zachęcać mieszkańców i wszystkich gości, aby zawierzali własne życie Chrystusowi”  –

Niedzielna uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata rozpoczęła się w Świebodzinie koronką w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Poprowadził ją w wypełnionej po brzegi świątyni inicjator budowy pomnika ks. Sylwester Zawadzki. Później kapłani i wierni udali się na oddalony o kilkadziesiąt metrów na którym znajduje się gigantyczna figura Chrystusa Króla Wszechświata.

Na początku Mszy św. pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza z Wrocławia poświęcono 36 metrową figurę. Dokonał tego bp Stefan Regmunt w asyście ks. Zawadzkiego i obecnego kustosza sanktuarium ks. Zygmunta Zimnawoda. Zanim tak się stało bp Paweł Socha odczytał list przesłany przez abp Józefa Michalika do uczestników uroczystości. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski podkreślił, że to pomnik z przesłaniem. – Niech popłynie na cała ojczyznę i cały świat przesłanie wiary kapłanów i mieszkańców Świebodzina pragnących głosić prawo Chrystusa do ludzkich serc i prawo do obecności Ewangelii w życiu narodów, które chcą budować swoją przyszłość na miłości bliźniego, na uczciwości i przebaczeniu i na zgodzie z tym czego nas uczy Chrystus Król Wszechświata – napisał abp Michalik. – Niech świebodziński Chrystus Król pozdrawia przechodniów i uczy kultury zachowań współżycia z sąsiadami, gotowości do pomocy i wytrwania w dobrym – czytamy w liście.

Na placu modliło się wielu świebodzinian. – Jesteśmy tu, aby zamanifestować naszą wiarę i patriotyzm – mówi Marzanna Chomiak ze Świebodzina, która przyszła na Msze św. razem z dwunastoletnim Karolem i siedmioletnią Marianną. Przyjechali też pielgrzymi nie tylko z diecezji. – Rano byliśmy na wyborach, a potem wsiedliśmy w autobus i przyjechaliśmy do Świebodzina – powiedziała Izabela Sakowicz z Warszawy.

Pomnik to wotum wdzięczności za intronizację Chrystusa Króla, która odbyła się 26 listopada 2000 roku w Świebodzinie. Inicjatorem budowy pomnika jest ks. prałat Sylwester Zawadzki, były proboszcz tutejszej parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Mierzący posąg ma 33 metry (z koroną 36) jest widoczny z krajowej trasy S3 i stoi tuż przy wjeździe do Świebodzina od strony Zielonej Góry. (za KAI, RN)