ciaza i porodCałe szczęście, że ciąża trwa 9 miesięcy. Daje to rodzicom czas na oswojenie się z myślą, że pojawiło się dziecko. Bo choć ciąża i narodzenie dziecka to bardzo powszechne wydarzenia, to jednak każde dziecko jest istotą niepowtarzalną, i tak samo niepowtarzalna jest każda ciąża i poród.

Nawet w normalnej i prawidłowej ciąży jedno dziecko bywa małe i ruchliwe, a matka do samego końca żwawa, a inne, które waży tylko odrobinę więcej, wydaje się ogromnym ciężarem. W jednej ciąży występują poranne nudności, w innej nie. Każda ciąża niesie ze sobą inne treści. Inaczej odbierze ciążę kobieta, która starała się o dziecko latami, niż studentka, która z tego powodu musi przerwać naukę. O tym, jaka będzie ciąża, decydują zarówno stan fizyczny i psychiczny.

9 miesięcy w bezpiecznym schowku

Nieodłącznym elementem ciąży jest zmaganie się z wieloma mieszanymi uczuciami; prawie wszyscy rodzice muszą poradzić sobie z pewnymi konfliktami wewnętrznymi. Rzadko spotyka się pary, których – mimo euforii – nie dręczą różne wątpliwości. Jest to częściowo związane z okolicznościami ciąży, to znaczy czy ciąża była zaplanowana, czy są jakieś problemy zdrowotne, ale wynika także z tego, że wszyscy rodzice noszą w sobie wyobrażenia i oczekiwania związane z przyjściem na świat dziecka. Oczekiwanie te od poczęcia gwałtownie się nasilają, w końcu od najmłodszych lat przygotowujemy się do reprodukcji! W dzieciństwie lubimy się bawić w mamę i tatę; maluchy interesują się następną ciążą mamy i niemowlętami; jako nastolatki myślimy o własnych dzieciach… Związki z rodzicami, rodzeństwem, dawne i obecne – wszystko to odgrywa rolę w kształtowaniu naszej koncepcji rodzicielstwa. Mamy swoje przekonania co do wychowywania dzieci.

Myśl o przyjściu na świat dziecka niesie ze sobą radość i optymizm. Mamy nadzieję, że dziecko będzie małym aniołkiem, ale zarazem w głębi duszy lękamy się, że może okazać się małym diabełkiem… Jednak obawy i wątpliwości przesłaniają duma i poczucie sukcesu.

Matka stopniowo przyzwyczaja się, że urodzi dziecko, a dziecko stopniowo przygotowuje się do przyjścia na świat i życia na zewnątrz. Siedmiomiesięczny wcześniak jest już zdolny do przeżycia, a swoimi możliwościami i reakcjami pod wieloma względami przypomina dojrzałego noworodka. Trzeba wiedzieć, że w ostatnich tygodniach ciąży dzieci są zdolne rejestrować, co się wokół nich dzieje. Reagują na muzykę, słyszą głos matki, ojca. Noworodek jest istotą „skończoną” nie tylko fizycznie, ale też umysłowo i emocjonalnie, oczywiście na tym etapie rozwoju.

Narodziny

Poród dla dziecka jest porzuceniem bezpiecznego schowka, życia w zespoleniu z organizmem matki, gdzie każda potrzeba była zaspokajana, zanim zdążyło się zrodzić pragnienie, poczucie braku czy oczekiwania. Dziecko nie wie, co znaczy żyć jako odrębna istota, doznawać głodu czy zimna.

Naraz cały ten bezpieczny światek zaczyna falować i po pewnym czasie – nieraz bardzo długim i męczącym – maleństwo zostaje wystrzelone na świat, którego nie zna, w którym musi oddychać samodzielnie, bo inaczej przestanie żyć. A zatem dla dziecka poród oznacza decydującą zmianę. Zresztą, nie tylko dla niego – również dla matki. Trudno oczekiwać, że od razu będzie to normalne. Oczywiście, matka jak najszybciej pragnie wrócić do normalności. Ale „dzień, jak co dzień” może okazać się złudnym hasłem. Dzisiejsze mamy po porodzie wstają i działają najwcześniej, jak tylko się da, i to dobrze, ale pod warunkiem, że nie rodzi to w nich i w rodzinach przeświadczenia, że nic wielkiego się nie wydarzyło! Świeżo upieczona mama i noworodek potrzebują czasu, żeby rozejrzeć się w nowej sytuacji i dojść do siebie. Nawet doświadczone matki odczuwają, że pierwsze 10 dni życia dziecka są pełne wzlotów i upadków.

Większość porodów odbywa się obecnie w szpitalu. Płyną z tego korzyści: na  przykład dobrze jest wiedzieć, że ewentualne problemy medyczne są pod kontrolą ekspertów. Ważne jest jednak, by ocalić przy tym maksimum intymności. Bardzo ważna jest obecność ojca przy porodzie. Można mieć swój pogląd na ten temat, ale ojcowie, którzy byli przy porodzie, później tego nie żałują.

Z punktu widzenia noworodka najważniejsze jest, by  najszybciej nawiązać kontakt z matką. Kształtowanie się tej więzi zaczyna się zaraz po porodzie. Chociaż oczywiście noworodki bardzo różnią się od siebie, charakter każdego niemowlęcia kształtuje się przed i w trakcie porodu, a nie dopiero po nim.