MedjugorjeNa pielgrzymim szlaku

W Bośni i Hercegowinie leży miejscowość Medjugorje, którą pod względem kościelnym od średniowiecza opiekują się Franciszkanie. Z okazji jubileuszu odkupienia, na jednym z okolicznych wzgórz ustawiono betonowy krzyż, zawierający cząstkę relikwii drzewa krzyża świętego. Pielgrzymi, zaczęli masowo odwiedzać to miejsce, które z małej wsi przeobraziło się w miejsce kultu.

Medjugorje to po Fatimie i Lourdes jedno z najbardziej popularnych miejscowości pielgrzymkowych w Europie. To właśnie tutaj znajduje się kościół pod wezwaniem świętego Jakuba oraz domy: duszpasterstwa osób uzależnionych,  Wspólnoty Błogosławieństw, Wspólnoty Oazy Pokoju. Miejscowość ta pełni także rolę ośrodka odnowy życia religijnego.

W oddali widać dwa przepięknie i malowniczo położone wzgórza. Pierwsze z nich to Wzgórze Objawień, a drugie to Wzgórze Krzyża. W miejscach objawień ustawiono duże krzyże. Są też i małe  krzyże, do których wierni przywiązali obrazki, kartki z prośbami oraz różańce. Z Medjugorje wiążą się objawienia, które mają zwolenników i przeciwników. Pierwsze objawienie 24 czerwca 1981 roku doświadczyły dzieci we wsi Bijakovici, na wzgórzu Crnica. Następnego dnia dzieci wróciły na to samo miejsce. Dwójka była ta sama co poprzedniego dnia, a dwoje pozostałych było nowych. Następnie 26 czerwca ukazała się dzieciom Gospa, czyli Pani. Miała przedstawić się im jako Królowa Pokoju. Z opowiadań wynika, że wszystkie objawienia poprzedzało światło.

W słońcu odbijała się Hostia, krzyże się obracały, a w białym świetle poruszała się obieca kobieca postać. Do grupy widzących zaliczono sześć osób, których nazwano wizjonerami. Twierdzą, że Maryja objawia się im do tej pory. Należą do nich: Mirjana Dragićević-Soldo, Ivanka Ivanković-Elez, Vicka Ivanković-Mijatović,  Ivan Dragićević, Marija Pavlović-Lunetti, Jakov Čolo.  Jednak Stolica Apostolska objawień  nie uznała.  Wizjom towarzyszą orędzia mające charakter religijny. Dotyczą nawrócenia, modlitwy, postu, pokuty, zachęty do czytania Pisma Świętego, wiary i nadziei, miłości do Boga i człowieka, wartości rodziny, Eucharystii, spowiedzi, Męki Pańskiej, Jego cierpienia i ran.

Wśród argumentów przedstawianych przez zwolenników prawdziwości objawień była owocność orędzia Maryi. Wiele osób odwiedzających Medjugorje mówi o nawróceniu, jakie dokonuje się w ich życiu. Poza tym Maryja podkreśla w orędziach to, co jest ważne dla katolicyzmu, czyli modlitwa, post, Msza Święta, Różaniec, Pismo Święte, nawrócenie i przebaczenie, spowiedź, kapłaństwo i sakramenty, obecność Ducha Świętego w życiu chrześcijanina.