matka boska z guadalupeW Meksyku znajduje się niezwykłe miejsce, do którego rocznie przybywa ponad dwadzieścia milionów wiernych, by pokłonić się Matce Bożej. Jest to sanktuarium, w którym Matka Boża objawiła się ubogiemu Indianinowi. Najpierw na pamiątkę tego wydarzenia postawiono  małą kaplicę. Później ją powiększono, a z czasem wybudowano olbrzymią bazylikę.

Z powodu uwarunkowań geologicznych zaczęła się ona zamienić w ruinę, dlatego wybudowano  nowe sanktuarium Matki Boskiej z  Guadalupe, w którym został umieszczony cudowny obraz.

Po raz pierwszy Matka Boża objawiła się małemu Indianinowi Juanowi Diego  9 grudnia 1531 roku na Wzgórzu Tepeyac w święto Niepokalanego Poczęcia. Legenda głosi, że w sobotę mały chłopiec usłyszał piękny śpiew ptaków, który przywiódł go  do stóp wzgórza Tepeyacac. Gdy śpiew umilkł i usłyszał wołający go głos, poszedł w jego kierunku. Zobaczył Piękną Panią, która zapytała go dokąd idzie. Była ubrana w piękne szaty, mieniące się słońcu, a wokół niej roztaczała się tęcza. Pokłonił się i na Jej pytanie odrzekł: „Pani, muszę dojść do Twego kościoła w Meksyku, aby uczestniczyć we Mszy Świętej. Wtedy Piękna Pani odpowiedziała, że  jest zawsze Dziewicą, Świętą Maryją, Matką Boga, Stworzyciela wszystkich rzeczy, Pana nieba i ziemi.

Przemówiła do Juana Diego  takimi słowami: Chciałabym, żeby tutaj został wybudowany kościół, abym mogła wam ukazać i dać moją miłość, moje współczucie, moją pomoc i opiekę, gdyż jestem waszą Matką miłosierną dla was, dla wszystkich mieszkańców tej ziemi i dla wszystkich, którzy Mnie kochają, wzywają i darzą ufnością. Ja słucham ich uskarżań i zajmuję się ich biedami, ich potrzebami, ich troskami. Aby wypełnić to, o co proszę, idź do pałacu biskupa w Meksyku i powiedz mu, że bardzo pragnę, żeby tu, na tej równinie powstał kościół wybudowany na moją cześć. Opowiesz mu w szczegółach wszystko, co widziałeś i co tu podziwiałeś oraz to, co słyszałeś. Bądź pewien, że będę ci niezmiernie wdzięczna i dam ci nagrodę za wysiłki i trud, jaki podejmiesz dla wypełnienia tej misji. Oto usłyszałeś moje wskazówki. Idź mój najpokorniejszy synu i wypełnij to jak najlepiej.

Juan Diego poszedł do biskupa opowiedział co mu się przydarzyło, ale nie znalazł zrozumienia. Dopiero gdy rozwinął swą białą szatę, wysypały się  z niej róże. Kiedy zaś wielka ilość pięknych kwiatów upadła na ziemię, na jego szacie ujrzano wizerunek Maryi. Na widok wizerunku i róż biskup upadł na kolana, błagając o przebaczenie, że nie spełnił od razu prośby Maryi. Potem zdjął szatę Indianina i zaniósł ze czcią do kaplicy. Na prośbę biskupa Juan Diego został w pałacu, a nazajutrz udali się razem tam, gdzie Piękna Pani życzyła sobie, by powstał kościół.

Matka Boża z Guadalupe jest uznawana za tę, która zdeptała głowę węża. Ale przede wszystkim jest patronką życia poczętego. Jej  macierzyństwo jest związane z  szarfą, która przepasuje Jej biodra oraz lekko uwypuklone łono, zaznaczone na wizerunku po prawej stronie na szacie. W tym miejscu na sukni Maryi jest również kwiat jaśminu, który dla Azteków był symbolem życia.