Wspólnota Jerozolima
- Aurelia Pawlak
- Wspólnoty
- Odsłony: 6305

Wspólnota „Jerozolima” gromadzi się przy kościele akademickim Ojców Dominikanów od jesieni 1980 roku. Jej członkowie podkreślają, że chcą, by zgodnie z nazwą była miejscem pokoju i spotkania z Bogiem. Niektórzy zadomowili się tu na dobre, inni są przechodniami, a jeszcze inni poszukującymi swojego miejsca pielgrzymami. Do wspólnoty należą studenci i osoby pracujące, ludzie starsi i młodsi, słabi i mocniejsi, samotni i mający rodziny. Tym, co ich jednoczy jest obecność Jezusa Chrystusa. Zgodnie z założeniem „Jerozolima” jest wspólnotą w nurcie Odnowy w Duchu Świętym. Jej członkowie chcą trwać w nauce Apostołów, we wspólnocie, w łamaniu chleba i modlitwie. Charyzmat wspólnoty opiera się na pogłębianiu więzi z Bogiem i Kościołem, w intelektualnym porządkowaniu wiary, w uzdrowieniu wewnętrznym i dojrzewaniu do apostolstwa. Jej opiekunem jest duszpasterz Józef Zborzil. Służby, w które można się zaangażować, czyli tak zwane diakonie to przygotowanie i prowadzenie spotkań modlitewnych, ·modlitwa wstawiennicza, służba ołtarza, organizacja dni skupienia,
gościnność, informacja. Do wspólnoty mogą należeć osoby w różnym wieku, od studentów począwszy na osobach w zaawansowanym wieku skończywszy. Jest także sporo małżeństw.
- Dla ludzi różnych powołań organizujemy rekolekcje ewangelizacyjne podczas których na nowo odkrywa się dar chrztu i bierzmowania - mówi Elżbieta Drożniewicz ze wspólnoty Jerozolima. - Oczywiście dla pewnej grupy osób Jerozolima jest wspólnotą odniesienia, w której trwają wiele lat, ale dla większości to pewien etap, po którym idą w świat, szukając swojej duchowości.
Spotkania odbywają się w każdą środę o godzinie 19.00 od Mszy Świętej w pięknej oprawie liturgicznej, w kościele Ojców Dominikanów w Poznaniu, al. Niepodległości. Po jej zakończeniu w kaplicy Świętego Dominika (pod prezbiterium, wejście od podwórza) członkowie trwają na wspólnej modlitwie, w czasie której wielbią Boga, wsłuchują się w Jego Słowo, modlą się za siebie nawzajem i tych, którzy powierzają się ich modlitwie. Raz w miesiącu prowadzą Mszę Świętą i modlitwę o uzdrowienie. W tym przypadku modlą się o uzdrowienie duchowe, wewnętrzne oraz ciała.
- Od 1983 roku organizujemy Noc Miłosierdzia, Noc Zesłania Ducha Świętego, przymierzamy się do nocy październikowej, poświęconej Maryi - dodaje Elżbieta Drożniewicz. - Bywa, że gdy nas poproszą jedziemy w różne miejsca z modlitwą. Zapraszając ludzi proponujemy taki rodzaj modlitwy, w której każdy może się odnaleźć.
Tych, którzy chcą uczestniczyć w regularnej formacji, zapraszają na spotkania w małych grupach formacyjnych liczące od czteroosobowych do ośmioosobowych, podczas których dzielą się osobistym doświadczeniem wiary, rozważają Słowo Boże i uczą się konkretnej miłości. Animator prowadzący grupę dostaje tekst, pytanie pomocnicze i każdy mówi o swoim doświadczeniu. Jest to niezwykle ubogacające. Grupy te skupiają około sześćdziesiąt osób.
Raz w miesiącu członkowie wspólnoty wyjeżdżają do domu rekolekcyjnego w Ceradzu Kościelnym na weekendowe dni skupienia. Co roku we wspólnocie przeżywane są Seminarium Odnowy w Duchu Świętym, rekolekcje odnawiające wiarę i otwierające na prowadzenie Ducha Świętego. Organizowane są jeszcze inne wspólne spotkania i działania. Działania wspólnoty służą wszechstronnemu rozwojowi: duchowemu, psychicznemu i społecznemu uczestników i mają przygotowywać do podejmowania służby innym ludziom. Organizowane przez wspólnotę spotkania, rekolekcje, dni skupienia, seminaria, mają służyć pogłębianiu wiary w naszego Pana Jezusa Chrystusa.
_ Z myślą o wszystkich zainteresowanych organizujemy sesje tematyczne w klimacie łaska buduje na naturze - dodaje Elżbieta Drożniewicz. - Bardzo dużą popularnością cieszyła się sesja o męskości, która poprowadził Jacek Pulikowski, zaś o kobiecości mówiła teolog Elżbieta Adamiak
Bardzo ważną rolę pełni Dom Zwiastowania Pańskiego
w Ceradzu Kościelnym. Wspólnota otrzymała od Gminy Tarnowo Podgórne w użytkowanie budynek starej szkoły podstawowej w Ceradzu Kościelnym (25 kilometrów od centrum Poznania). Stworzono tutaj dom formacyjno-rekolekcyjny. Przyjmowane są tutaj ludzie mający różnorodne potrzeby. Ośrodek ten może być również miejscem wypoczynku dla osób żyjących na co dzień w pośpiechu i hałasie wielkiego miasta.























