Bazylika pw. Antoniego Padewskiego - największa świątynia Górnego Śląska
- Aurelia Pawlak
- Wspólnoty
- Odsłony: 5420
„Z ufnością błagamy, spraw, abyśmy dzięki twej opiece mieli zawsze silną wiarę, pracowali nad poprawą życia i pomnożeniem łaski uświęcającej. Polecaj nas Najświętszej Maryi, Matce Bożej, której zawdzięczasz szczególną pomoc w pracy dla zbawienia ludzi.
Ty wiesz, jak słabi i nędzni jesteśmy, wiesz najlepiej, jakie zło zewsząd nas otacza i jak bardzo potrzebujemy twej pomocy. Prosimy cię, święty Antoni, abyś nas wspomagał w życiu i kierował ku dobremu Bogu. Wspieraj wszystkich, którzy zwracają się do ciebie w swych potrzebach i troskach. Niech wszyscy odczuwają twoją opiekę i doznają twej pomocy, wielbiąc Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego”
modlitwa do świętego Antoniego
Bazylika mniejsza pod wezwaniem świętego Antoniego Padewskiego to największa świątynia na Górnym Śląsku oraz na ziemi rybnickiej. W 1993 roku papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. W 2005 roku odsłonięto znajdujący się przed bazyliką Pomnik Jana Pawła II, a w ubiegłym roku w świątyni odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą katastrofie smoleńskiej. Patronem świątyni i Rybnika jest święty Antoni z Padwy. W 1823 zbudowano kaplicę, w której umieszczono pochodzącą z XVII wieku jego figurkę. Decyzja o budowie kościoła zapadła w 1903 roku. Autorem projektu był Ludwik Schneider. Budową zajął się ksiądz Franciszek Brudniok. Główny ołtarz wykonał rzeźbiarz z Wrocławia. Dziełem rzeźbiarzy z Wrocławia jest także bogato rzeźbiona ambona i ołtarz Matki Bożej Różańcowej. Bogato rzeźbiony tron biskupi to dzieło mistrzów z Oberammergau w Bawarii. Warto także zwrócić uwagę na neogotyckie konfesjonały i pięknie rzeźbioną drogę krzyżową.
Wskutek eksplozji dynamitu na dworcu kolejowym w Rybniku w 1921 roku kościół doznał poważnych uszkodzeń. Swój ślad pozostawiły działania wojenne w 1945, które znacznie zniszczyły kościół. W latach pięćdziesiątych spłonęła północna wieża kościoła. Zniszczone też wtedy zostały organy.
Kościół świętego Antoniego z Padwy był pomyślany jako miejsce, gdzie miały się odbywać uroczystości gromadzące wielką ilość wiernych, których nie był w stanie pomieścić kościół parafialny Matki Bożej Bolesnej. Nowe potrzeby duszpasterskie sprawiły, że w 1952 roku przy kościele świętego Antoniego ustanowiona została samodzielna kuracja kościelna (jednostkę wydzielona z macierzystej parafii, posiadała ona własne terytorium, wiernych, kościół lub kaplicę i odrębnego duszpasterza), a po kilku latach parafia. Wystrój prezbiterium dostosowany do odnowionej liturgii zaprojektował architekt Krystian Laske z Katowic. Przy bazylice działają: Apostolat Bożego Miłosierdzia, Wspólnota „Kana”, Rybnicki Wieczór Chwały, Zespół Charytatywny, Franciszkański Zakon Świeckich, Wspólnota Neokatechumenalna, Legion Maryi, Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota intronizacji Jezusa Króla, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Dzieci Maryi. Celem wszystkich osób skupionych w tych grupach jest modlitwa, ewangelizacja, dyspozycyjność przy podejmowaniu każdej formy służby przy parafii. Ich misja polega na solidnej pracy, w każdym miejscu i w każdych okolicznościach. Wśród stałych modlitwach jest nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca, modlitwa do Bożego Miłosierdzia, świętej Rity, ojca Pio oraz do świętego Antoniego jako patrona.
Aurelia Pawlak