Ostatnia WieczerzaOd poniedziałku po Niedzieli Palmowej zaczyna się w Kościele Katolickim Wielki Tydzień, który kończy Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to czas skupienia, modlitwy, postów, pokuty i nawrócenia oraz składania jałmużny ubogim. To także czas odwiedzania przez kapłanów osób chorych.

W tradycji chrześcijańskiej Wielki Tydzień zaczęto obchodzić dopiero w IV wieku. Jednak pierwsze wzmianki o Wielkim Tygodniu można znaleźć w Konstytucji Apostolskiej z drugiej połowy III wieku naszej ery. Inne wczesne teksty wspominające Wielki Tydzień to wspomnienia pątniczki Egerii, pielgrzymującej w latach 381-384 do Ziemi Świętej. Z tego okresu zachował się opis obrzędów związanych z Wielkim Tygodniem. W tradycji katolickiej w Wielką Środę gasi się świece na ołtarzu, a kościół staje się domem żałoby. W Wielki Czwartek milkną dzwony, które są zastępowane przez kołatki.
Najważniejsze dni to Triduum Paschalne. Obejmuje ono czas od wieczornej mszy w Wielki Czwartek i trwa do Niedzieli Zmartwychwstania.

Dawniej w Wielki Czwartek biskupi obmywali nogi dwunastu biedakom na znak pokory i równości wobec Boga. Obrzęd ten odprawiany na pamiątkę obmycia nóg apostołom przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy znany jest do dziś. Co roku w Rzymie papież myje i całuje nogi dwunastu starcom. Dniem największej żałoby jest Wielki Piątek. Z ołtarzy zabiera się świece, puste są tabernakula, a obrazy z wizerunkiem Chrystusa są zasłaniane. Zachowała się wielowiekowa tradycja odsłaniania w Wielki Piątek w Grobów Chrystusa, odwiedzanych tłumnie przez wiernych. Z kolei w Wielką Sobotę idziemy święcić pokarmy. W Polsce wierni przynoszą w pięknie przystrojonych koszykach, baranka, mięsa i wędliny, chleb, sól, masło jako oznakę dobrobytu, chrzan na znak męki Pana Jezusa, a poświęcone jajka symbolizują nowe życie. W niedzielę obchodzimy Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W kościołach biją dzwony, a nabożeństwo ma bardzo uroczysty przebieg. Po rezurekcji zasiadamy do świątecznego śniadania. Najpierw dzielimy się jajkiem. Na stole nie może zabraknąć szynki, białej kiełbasy, żurku, mazurka, babki wielkanocnej. Drugi dzień świąt to Lany Poniedziałek, czyli śmigus-dyngus. Według tradycji oblane tego dnia panny mają większe szanse na zamążpójście.

Oczywiście z Wielkanocą wiąże się zwyczaj przygotowywania gniazdka w którym zając zostawia prezenty dla dzieci. Są to głównie słodycze i drobny upominek. Wielkanoc to również piękne, własnoręcznie malowane pisanki. W niektórych regionach Polski panie domu robią prawdziwe cuda, malując niepowtarzalne wzory na ugotowanych jajkach lub tak zwanych wydmuszkach. W Niedzielę Wielkanocną czas spędzamy z najbliższymi, natomiast w Poniedziałek Wielkanocny spotykamy się z bliskimi. Wiele osób odwiedza także cmentarze, by oddać hołd tym, których już nie ma wśród nas.