fot. Tomsickova FotoliaDzisiaj przypada początek Adwentu. Rozpoczyna się też nowy rok kościelny. Adwent to czas oczekiwania na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. To okres oczyszczenia serc, wielkich Łask Bożych i przemiany.

W Adwencie Kościół czci Maryję poprzez Mszę św. zwaną Roratami. Nazwa ta pochodzi od pierwszych słów pieśni na wejście: Rorate coeli, desuper... (Niebiosa spuśćcie rosę...). Rosa z nieba to łaska, którą przyniósł Zbawiciel. Życie na ziemi bez wody jest niemożliwe. Nie ma też rozwoju duchowego bez łaski. Msza św. roratnia odprawiana jest najczęściej przed świtem jako znak, że na świecie panowały ciemności grzechu, zanim przyszedł Chrystus - Światłość prawdziwa. Na Roraty parafianie przychodzą ze świecami, a dzieci z lampionami.

Tegoroczny Adwent rozpoczyna się m.in. słowami: "Rozumiejcie chwilę obecną: teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu. Teraz bowiem zbawienie jest bliżej nas, niż wtedy, gdyśmy uwierzyli. Noc się posunęła, a przybliżył się dzień. Odrzućmy więc uczynki ciemności, a przyobleczmy się w zbroję światła. żyjmy przyzwoicie jak w jasny dzień: nie w hulankach i pijatykach, nie w rozpuście i wyuzdaniu, nie w kłótni i zazdrości. Ale przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa i nie troszczcie się zbytnio o ciało, dogadzając żądzom." (Rz 13,11-14)

Trudne zadanie w czasie, gdy miarą człowieczeństwa bywa przede wszystkim status materialny, społeczny, czy zaliczone cele wycieczkowe. Polityk ma prawo do wolnej niedzieli, ekspedientka - nie. Profesor błogosławi skandal, chociaż ten rani katolika do żywego. Kto głośniejszy, ten kapitanem.Tak bywa.

Czas  na Adwent, czas na człowieka.  Czas na poznanie samego siebie, na zaproszenie Jezusa. Adwent może stać się początkiem nowego życia, odkryciem ważnego celu. Wystarczy wyjść poza codzienność i zatrzymać się. Może trzeba zadać sobie kilka ważnych pytań, żeby zacząć drogę poszukiwania odpowiedzi.  Stańmy się jak dzieci. Odkrywajmy radość, nie zatrzymujmy się na tym, co łatwe i na tym, co jak zawsze... Prawdziwa wiara to otwarcie się na nowe sytuacje, na niespodzianki, na zmianę totalną. 

"Odrzućmy więc uczynki ciemności, a przyobleczmy się w zbroję światła. żyjmy przyzwoicie jak w jasny dzień:.."